Українському Таро — бути!

Історія про те, як ми видали першу в світі україномовну колоду Таро.

Bogdan Gerasymenko
4 min readJul 20, 2022

Невеликий екскурс

Перша класична колода Таро з 78 карток з’явилася ще у Середньовіччі, а з середини XV століття у різних частинах Європи використовувалася для карткових ігор (італійський tarocchi, французький tarot та австрійський Königrufen).

З кінця XVIII століття карти Таро стали використовувати для ворожіння. Найбільш відомою вважається колода розроблена Артуром Едвардом Уейтом та ілюстрована Памелою Колман-Сміт.

Перша колода 1909 року

Перший прототип цієї колоди був представлений 10 грудня 1909 року на місцевому ярмарку декоративно-ужиткового мистецтва. Колода була без інструкції, а у комплекті йшов лише лист від Памели Колман-Сміт та реклама наступної колоди Tarot of the Bohemians видавництва William Rider & Son Ltd.

Лист який йшов з першою колодою

З того часу колода зазнавала значних змін з кожним перевиданням. Єдине, що залишалося незмінним — це ілюстрації Памели Колман-Сміт, які більшість видавців бере за основу.

Наша перша колода

Свою першу колоду під брендом Pentagram Publishing ми видали у вересні 2020 року. Нею стало класичне Таро Уейта, підготовка та створення якого припали на першу хвилю COVID.

“Ми працювали дистанційно, в день створювалося до десяти карт”

За основу було взято малюнки Памели Колман-Сміт з класичної колоди 1910 року. Завдяки векторизації арканів фінальні зображення стали чіткіше, а кольори більш насичені.

Оригінал 1910 року та наша версія

Окремо ми підібрали шрифт, який був максимально схожий з оригінальними надписами і підтримував кирилицю.

Перша колода повністю відповідає задуму класичного Таро — глянцева поверхня, білий кант та синя рубашка з зірками. Головним задумом була ідея створити доступну та якісну колоду власного виробництва, а не чергову низькоякісну копію, якими перенасичений ринок України.

Згодом, ми вияснили, що більшість тарологів, які знімають відео та проводять онлайн-консультації не люблять глянцеве покриття через те, що воно дуже блікує перед камерою. Так ми створили ще одну версію колоди — без рамки та з матовим покриттям.

Друга версія класичного Таро

Обидві колоди створювалися на внутрішній ринок по аналогії з вже існуючими аналогами, тому за основу було взято російську мову, якою на пострадянському просторі написана більшість посібників з магії.

Ідея створення українського Таро

Видавництво україномовного Таро припало на розпал російсько-української війни. Але, якщо честно, з війною це ніяк не пов’язано — ідея створити Таро українською мовою зародилася давно.

Таро українською виглядає незвично, але на нього є попит

Маючи готові оригінал-макети ми швидко переклали українською існуючу колоду класичного Таро Уейта. Окремо, ми врахували усі недоліки попередніх колод, тому трете видання отримало більш оформлену інструкцію.

Ця колода стала третім виданням в серії класичних карт Таро Уейта та вісімнадцятою серед усіх виданих колод. У рамках цього проекту ми вирішили вперше залишити декілька нерозрізаних листів Таро для колекціонерів. Якщо у нашої аудиторії буде попит на таке, то у майбутньому це може стати регулярною практикою.

Плани на майбутнє

Після виходу українського Таро планується друк ще одної колоди, присвяченій Україні — це Glory to Ukraine. Гроші на реалізацію цього проекту будуть зібрані у рамках краудфандингової кампанії на сайті Kickstarter, долучитися до якої зможуть не лише українці, а й тарологи та колекціонери з усього світу.

Колода “Слава Україні” від систер Фельдман

Також у планах перекласти ще кілька популярних колод Таро та Оракулів, а можливо навіть видати окремий посібник українською мовою, розуміється авторський.

Сподіваємося, що такі кроки стануть не лише хайпом на хвилі українізації усього вітчизняного, а й окремою традицією — Україна нарешті матиме власні езотеричні продукти, а патріотично налаштованим покупцям не доведеться читати літературу мовою агресора.

Запоріжжя,
20 липня 2022 року.

--

--