Десять захоплюючих фактів про Атакаму: найсухішу пустелю світу

Що приваблює туристів у пустелі, яка простягається від південного Перу до північного Чилі.

Bogdan Gerasymenko
5 min readFeb 3, 2024

1. Найсухіше місце на Землі

Пустеля Атакама є одним із найсухіших місць на Землі. Вона розташована між узбережжям Тихого океану та підніжжям Анд, які перешкоджають утворенню хмар і, як наслідок, дощу.

2. Холодна пустеля

Термін «холодна пустеля» здається оксюморонним, однак характеристика пустелі не обов’язково пов’язана з жахливою спекою. Середньодобова температура в цьому місці коливається від 0°C до 30°C. У той час, як у більшості пустель температура вночі знижується, пустеля Атакама зберігає свою прохолоднішу температуру протягом дня через приплив холодного океанського повітря.

Солончаки Валле-де-ла-Луна, які виглядають як сніг

3. Пурпурова пустеля

Кожні пару років частини впізнаваного помаранчевого ландшафту пустелі Атакама набувають яскравого фіолетового відтінку. У пустелі може вижити небагато живих організмів, але ці фіолетові квіти проростають навесні й залежать від невеликого відсотка опадів, які отримує регіон. Відвідувачі дивуються не лише красі квіт, але й їх стійкості до життя навіть у найпосушливіших місцях. Окрім фіолетового кольору, пагорби також стають жовтими, білими та синіми через постійне рослинне життя. На жаль, через глобальне потепління та людський фактор цим квітам загрожує зникнення.

4. Муміфіковані папуги

У 2021 році було завершено дослідження, яке проаналізувало 27 муміфікованих папуг, виявлених у пустелі Атакама. Папуг Ара та Амазонок було знайдено без скелетів і муміфікованих без пір’я. Дослідники вважають, що цих птахів навмисно піймали та привезли сюди з тропічного лісу Амазонки кілька століть тому. Річ у тім, що у доколумбові часи в Чилі тропічні папуги були символом багатства та престижу. Люди тієї епохи використовували їх яскраве оперення як головні убори, які були б ознакою лідерства.

5. Mano del Desierto (Рука пустелі)

Гігантська рука розташована на схід від міста Антофагаста і простягається пустельною землею до небес. Чилійський скульптор Маріо Ірарразабаль побудував цю статую як символічне зображення попередніх порушень прав людини, з якими зіткнулися чилійці. На такій нещадній і позбавленій життя землі, як пустеля Атакама, автор надихає побачити мистецтво, яке вписується в ландшафт. Ви можете знайти це творіння на трасі №5 Панамериканського шосе.

6. Моделювання експедиції на Марс

Якщо ви коли-небудь хотіли побувати в космосі, але вам не вистачає капіталу Джеффа Безоса, то краєвиди пустелі Атакама з легкістю замінять вам марсіанські пейзажі. Насичений помаранчевий пісок і, здавалося б, нескінченний гірський хребет дарують інопланетні враження, яких неможливо знайти більше ніде на Землі.

Пустеля Атакама використовується вченими як симулятор при підготовці до справжніх експедицій на Марс.

Марсіанські пейзажі пустелі Атакама

7. Велика популярність серед туристів

Дивно, але пустеля Атакама приваблює бізнес і людську діяльність. Рівень землеробства був досягнутий неподалік від розрідженого оазису пустелі, і протягом століть пустеля використовувалася для торгівлі, сільського господарства та видобутку корисних копалин. Сьогодні багато людей відправляються в пустелю для піших прогулянок, а на дюнах проводяться такі спортивні заходи, як сендбординг, ралі та пішохідні перегони.

Sandboarding у San Pedro в пустелі Атакама

8. Війна за пустелю

Пустеля Атакама багата корисними копалинами, а тому легко стала предметом конфлікту. Війна на Тихому океані відбулася між 1879–83 роками і охопила Чилі, Перу та Болівію. У 1883 році між воюючими сторонами було укладено перемир’я, згідно з якого територия пустелі відходила у власність Чилі. На сьогодні Атакама є одним із головних джерел прибутку цієї країни.

9. Автомобільні поїздки навколо Атаками

Пустеля Атакама може виглядати безплідною землею, але це не означає, що там не має цікавих пейзажів та доріг. Магістралі через пустелю є надзвичайно важливими для місцевих жителів, а мандрівники можуть скласти ними автомобільні подорожі навколо Атаками, які будуть конкурувати з трасою 66. За одну поїздку ви зможете побачити Долину Місяця, Альтіпланічні лагуни та Національний заповідник Лос-Фламенко.

10. Рай для астрономів

Атакама вважається одним із найкращих місць для астрологів, а відсутність людського життя та опадів у цьому районі означає, що небо не забруднене навколишнім середовищем, чисте та без хмар. З пустелі добре видно Галактику Чумацький Шлях, яка привертає увагу багатьох телескопів і обсерваторій. В цьому районі використовуються передові досягнення для спостереження за найвіддаленішими зірками. Обсерваторія ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) є однією з найбільших у цьому регіоні. Обсерваторії відкриті для туристів раз на тиждень, тому не пропустіть можливість подивитися в телескоп.

Обсерваторія ALMA
Пустеля Атакама на супутниковому знімку © European Space Agency

Сподіваємося, що ви зможете теж відвідати цю місцину та сповна насолодитися пустелею.

--

--